Ko redzēt Vidzemē?

Pilsētas un apdzīvotas vietas Vidzemē

1 Cēsis – viena no valsts vecākajām pilsētām. Tas ir iespaidīgs Livonijas ordeņa pils komplekss, burvīgs pilsētas centrs ar dažām bruģakmenim ielām un vēsturiskas koka ēkas.
2 Līgatne – ciems, kas ir diezgan labi pazīstams ar savām dabas takām, ar lielisku dabas parku ar savvaļas dzīvniekiem un “pasaku” mežiem ar slaveno latviešu pasaku rakstzīmēm. Tuvumā var apmeklēt arī veco padomju bunkuru kompleksu, kas tika uzcelts kodolkara gadījumā.
3 Madona – gleznainā pilsēta, ko ieskauj kalni, meži un ezeri, kā arī ziemas sporta centrs.
4 Seda – 1953. gadā dibināta neapdzīvotā vietā, tomēr tā iemieso komunistu un stalinistu šoku darbu, piemēram, arhitektūru. Tuvumā atrodas plašs mākslīgo kūdras purvu dabas rajons, un to nedrīkst palaist garām. Abi notikumi vēsturiski ir saistīti viens ar otru.
5 Valmiera – ir vienīgais profesionālais teātris reģionā, pilsdrupas, viduslaiku baznīca, slavenā alus darītava un Gaujas nacionālā parka sākums.
6 Alūksne – vasaras brīvdienu galamērķis ar Alūksnes ezeru, atpūtas aktivitātes un vienīgā šaursliežu dzelzceļa sākums / galamērķis Baltijā
7 Gulbene – maza pilsēta ar vienīgo šaursliežu dzelzceļu Baltijā, uz / no Alūksnes.
8 Strenči – atrodas garīgā slimnīca jaukā apkārtnē.
9 Valka – unikāla Igaunijas robežas pilsēta, kas ved cauri pilsētas centram, no otras puses izveidojot Valgu. Tas ir tuvu nozīmīga kultūras centra statusa atgūšanai.
10 Smiltene – pa apkārtni ir muiža, dažas pilsdrupas un pulksteņa tornis. Nav ļoti interesants, bet diezgan mājīgs un nedaudz lielāks nekā Valka un netālu no Pleskavas šosejas.
11 Cesvaine – maza pilsēta, kas ir mājvieta eklektisma 19. gadsimta Cesvaines pilī un viduslaiku pilis. Gaujas upes nogriež vecāko valsts pili, tās lieliskās priežu mežu ainavas.
12 Straupe – liels ciems, vēsturē parādījies laiki, kad kaut kur šajā reģionā bija lielākais lībiešu forts. Livonijas ordeņa laikā Straupē tika uzceltas divas pilis. Pat ja pati pilsēta bija daļa no Hanzas savienības, tā tika kontrolēta Rīgā, izmantojot to kā priekšposteni cīņai pret vareno Vendenu. 16. gs. Otra puse kara pilnīgi iznīcināja Straupu. Vēlāk tas augšāmcēlās kā ciemats un acīmredzami ne visur, kur tas bija agrāk.

Gaujas nacionālais parks

Gaujas Nacionālais parks. Latvijas lielākais nacionālais parks un viens no slavenākajiem dabas objektiem Latvijā ar ievērojamiem smilšakmens klintis un viduslaiku pilis, cēlu muižas un senās dažādu saglabāšanas pakāpju vēstures un interesantas un gleznainas Siguldas, Līgatnes un Cēsu pilsētas un pilsētas. Tas atrodas uz ziemeļrietumiem no Rīgas, kur Gaujas upe veido dziļu ieleju ar stāvām smilšakmens klintīm. Pa upes krastu var būt brīnišķīgi daudzas alas un skaists jauktais mežs. Arī Gaujas ieleja ir brīnišķīga iespēja aplūkot mazpilsētas, lauku dzīvi un Latvijas dabu. Ar kādu auto ir ērti izbraukāt lauku apvidu jūs varat uzzināt šeit.

Interesantas vietas Vidzemē

1 Cesvaines pils (Adolfs fon Wolfa pils / Cesvaines Pils), Pils iela 1, Cesvaine, ☎ +371 64852225. No plkst. 10: 09-18: 00. Ietver romantisku parku un senās muižas. Pils tiek uzskatīta par vienu no spilgtākajiem arhitektūras sasniegumiem 19. gadsimtā. Tas ir eklektisma mākslas meistardarbs, kas apvieno arhitektūru, metalurģiju, skulptūru un glezniecību.
Pils tika uzcelta no 1893. līdz 1896. gadam. Kopš 1919.gada pilī tika apdzīvota skola. 2002. gadā uguns iznīcināja pils jumtu. Tādējādi Cesvainē tika uzcelta jauna skola, un pils pakāpeniski atguva savu bijušo izskatu. Laikā no 2003. līdz 2006. gadam tika atjaunots kreisais spārns un pils tornis, turpinot atjaunot darbu.
Kastes apdzīvo arī muzeju.
Tas ir slēgts, lai atjaunotu jumtu līdz 2018. gada beigām, taču tai joprojām vajadzētu būt iespējai uzņemt lieliskus attēlus un apmeklēt apkārtni. 

    2 Lielstraupes pils, Straupe (pretēji tam, ko var minēt nosaukums, neatrodas Lielstraupes ciemā, bet Straupes pilsētā). Viena no sešām viduslaiku pilīm Gaujas ielejā. Neaizsargātākais, bet tajā pašā laikā vissmagāk rekonstruēts – no attāluma tas izskatās kā liels mūsdienu valsts īpašums. Tiek uzskatīts, ka pils ir uzcelta 1263. gadā, bet tā arhitekts nav zināms. Četrpadsmitajā gadsimtā Lielstraupes pili kļuva par vasaļu pili Rīgas arhibīskapam. 16. gadsimta otrajā pusē to vairākkārt iznīcināja un pēc tam pārbūvēja baroka stilā. Blakus baznīcai draudzīgā baznīca ir vienīgā ēka, kas izdzīvoja. Tas ir savienots ar rezidenci ar pārklājumu un izceļas no dzeltenām ēkām ar baltu un taisnstūra formu. Tomēr arī baznīca tika sadedzināta, sabruka, un pēc tam 18.gadsimta vidū tika pārveidota no trīs nāves uz vienu nāves versiju. 1905. gadā pils atkal tika sadedzināta nemierīgie zemnieki šoreiz un pēc tam rūpīgi atjaunota bijušajā baroka stilā. Padomju laikos narkoloģiskā slimnīca tika pārvietota uz kastēm, kas joprojām pastāv līdz šai dienai.
Pārbaudiet baznīcu aiz pils un tālāk aiz tās – koka zvanu torni no 1848. gada. Zvanu tornis tika pievienots vēlāk, kad baznīca kļuva par draudzes baznīcu. Pirms tā bija tikai daļa no pils un tai nebija vajadzīga zvans.

3 Mazstraupes pils, Straupe. Tas tika uzcelts apmēram simts gadus vēlāk nekā Lielstraupes pils. Pretējā gadījumā vēsture atkārtoja sevi šeit, tikai galvenā pārstrukturēšana notika agrāk, tieši 18. gs beigās. Iznākušā pils bija mazāka un mazāk iespaidīga. Turklāt 1938. gadā viena no tās daļām tika nojaukta, jo trūka naudas jumta remontam. Mūsdienās pils ir skola, un tā vairs nav interesanta.

4 Ungurmuižas muiža, Ungurmuiža, Raiskuma pagasts (15 km uz ziemeļrietumiem no Cēsīm), ☎ +371 22007332, e-pasts: info@ungurmuiza.lv. Maijs-Sep Tu-Sa 10: 00-18: 00, Sv 10: 00-16: 00. Ļoti maza muiža ar galveno pievilcību – koka baroka muiža no 1732. gada. Protams, atsevišķi ir vairāk nekā pietiekami daudz koka māju un baroka pieminekļu visā Latvijā. Tomēr kombinācijā kaut kas līdzīgs tam ir atrodams tikai šeit. Kā tas bija raksturīgs 18. gadsimtā, māja tika krāsota baroka stilā. Gleznas tika veiktas tieši uz apaļkokiem, saglabājot to tekstūru. Tādējādi pastāv līdzības ar krāsotu koka māju Khvalynskā Krievijā un citus ļoti maz pieminekļu ar tādu pašu stilu. Gleznas nav ne abstraktas, ne primitīvas, bet pilnīgas godīgums. Bez sliekām mierīgās itāļu ainavās, tās ir pilnīgi anekdotiski, tāpat kā Pētera Lielā portreti kā grenadieris.
Gleznas var apmeklēt tikai tad, kad muzejs ir atvērts. Piekļuve pārējai, īpašuma teritorijai nav ierobežota. Papildus muižai pievērsiet uzmanību tējas paviljonam parkā, kas līdzinās koka kapelai no sāniem, koka krātuvi (1738-40) un kapu (1758-60). 3 euro (2014).

5 Tirzas slēpošanas muzejs, Ziedukalns, Tirza, ☎ +371 26954827, +371 25650809, e-pasts: info@slepjumuzejs.lv. Muzejs piedāvā pagātnes slēpošanas inventāra izstādi, kā arī nodrošina aktīvās atpūtas iespējas ziemas laikā (slēpes, nūjas, ragavas) un vasarā (ziemeļu pastaigas aprīkojums).

6 Emīla Dārziņa muzejs, Jāņaskola, Jaunpiebalgas, ☎ +371 64162354, +371 64100351. Slavenais latviešu komponists, kas dzīvoja laikā no 1875. līdz 1910. gadam.

Aktīva atpūta Vidzemē

Gaiziņkalns. Augstākais Latvijas punkts (311 m). Bet tas vairāk pazīstams ar ziemas un vasaras brīvā laika pavadīšanas iespējām, ko piedāvā daudzas slēpošanas trases, Kaķīša ezers (raftings, makšķerēšana), Lido atpūtas komplekss uc

Lubānas ezers (Vidzemes dienvidaustrumu stūrī). Lielākais Latvijas ezers pa platībām, bet arī viens no seklākajiem, vidējais dziļums 3 m. Lieliska vieta vindsērfingam un zemūdens makšķerēšanai ziemā.

Teiču purva dabas rezervāts (Teiču dabas rezervāts) Vidzemes dienvidaustrumu stūrī. Veikt dažus koka dēļu pastaigu takus, lai novērotu savvaļas dzīvniekus un putnus. Ieiešanas atļaujai ir jāsazinās ar rezervuāra rokasgrāmatu.

Krustkalnu dabas rezervāts (Krustkalnu dabas rezervāts) (atrodas starp Mārcienu, Lazdonu un Ļaudonu). Bagātīgi savvaļas dzīvnieki un mežos apskatīti stāvie kalni.

pazemes ezeri (Vējiņu ciemati) (aptuveni 15 km uz ziemeļiem no Līgatnes). Tikai iespējams ar gidu. Izklaide ar bērniem, bet, iespējams, nav tik aizraujoša pieaugušajiem. € 1,5-3.