Koka mēbeles

Koka mēbeles mūsdienu interjerā

Lai gan laika gaitā modes un gaumes ir mainījušās, koka mēbeles joprojām saglabā savu aktualitāti un atrod vietu mūsdienu modernajā interjerā. Koksne ar savu izturību, dabiskumu un šarmu spēj iederēties jebkurā mājoklī, un, lai gan šādas mēbeles ir dārgākas, daudzi tās labprāt izvēlas gan iekštelpu, gan dārza iekārtošanai.

Koka mēbeļu veidi un daudzveidība

Koka mēbeles var tikt izmantotas gan iekštelpām, gan ārtelpām. Atkarībā no plānotā izvietojuma, mēbeļu veida un interjera, var tikt piemeklētas dažādas koksnes, formas un krāsas, taču, tā kā koks ir dzīvs materiāls, tas prasa īpašu apstrādi un kopšanu, it sevišķi, ja tās ir koka dārza mēbeles.

Koksne

Katra koka koksne atšķiras pēc tās blīvuma un īpašībām, tādēļ, atkarībā no tā, kādas mēbeles nepieciešamas, tiek izvēlēts piemērotākais no materiāliem. Piemēram, priedes koka mēbeles ir lieliski piemērotas tādu mēbeļu ražošanai, kas nav paredzētas lielai slodzei. Ar priedes koku bieži tiek apstrādātas dīvanu apmales, ražoti dažādi skapīši un krēsli. Savukārt, ja nepieciešamas izturīgas mēbeles, daudz iecienītāki ir ozolkoka darinājumi.

Pielietojamība

Kokmateriālu popularitāte nav zudusi, pateicoties to daudzpusīgajam pielietojumam. Koks ir ilgtspējīgs, izturīgs materiāls, tādēļ koka ražojumi, pareizi kopti, var tikt mantoti no paaudzes paaudzē. Koksne ir arī elpojošs un dabisks materiāls, tādējādi ir ekoloģisks un dabai un veselībai draudzīgs. Kā vēl būtiska koksnes priekšrocība ir daudzpusība, jo no tās iespējams pagatavot gan vienkāršas priekšnama mēbeles no koka, gan smalkus interjera priekšmetus, padarot koksni par visiem pieejamu materiālu.

Radoši risinājumi

Koks ir pieprasīts materiāls arī radošu mākslinieku vidū, izmantojot gan dēļus, gan apaļkokus un izveidojot no tiem nestandarta formas. Piemēram, pēdējo gadu laikā iecienītas dārza mēbeles no koka paletēm, ko redzam arī daudzās āra terasēs. Tas vēlreiz apliecina koka ilgstpējību, jo pat paletēs izmantotais koks var tikt izmantots atkārtoti, radot jaunas un interesantas dārza mēbeles no koka.

Koka mēbeļu ražošana Latvijā

Koka mēbeles Latvijā ražotas jau kopš tās pirmsākumiem. Tā kā Latvija ir bagāta ar skaistiem un zaļiem mežiem, tas ir bijis sākotnējais materiāls, no kura celtas mājas un uzbūvētas pirmās mēbeles. Arī mūsdienās Latvijā ražotas koka mēbeles ir iecienītas gan pie mums, gan daudzviet pasaulē, novērtējot mūsu galdnieku pieredzi un prasmes.

Šobrīd koka mēbeles pēc pasūtījuma ražo virkne talantīgu galdnieku, tostarp vairāki mēbeļu ražotāji, kas paspējuši iekarot arī ārvalstu tirgu:

  • SIA Laimdotas;
  • Ķēniņa galdniecība;
  • SIA Smiltenes Koks;
  • IK Latgales galdnieks;
  • SIA Delkors u.c.

Uzņēmīgākie var mēģināt mēbeles ražot arī pašu rokām, taču tad jāņem vērā, ka rasējumiem un mērījumiem ir jābūt ļoti precīziem. Nozāģējot vai noēvēlējot kaut centimetru par daudz, var sabojāt visu mēbeli, it sevišķi, ja veidojam to no viengabalaina koka.

Koka mēbeļu uzturēšana

Lai gan izturīgas, dabīgā koka mēbeles prasa īpašu kopšanu un regulāru apstrādi ar līdzekļiem, kas to pasargā pret ķirmjiem, mitrumu un ārējo vidi. Ķirmji apdraud koka izturību un izgrauž tajā caurumus, savukārt mitrums ietekmē koksnes blīvumu, liekot tai piebriest, un deformējot gan formu, gan stiprinājumus.

Lai no tā izvairītos un koka mēbeles kalpotu paaudžu paaudzēs, tās jāapklāj ar tām paredzētām krāsām, eļļām un lakām, taču, ja neesat drošs, kuru līdzekli izvēlēties, labāk konsultējieties ar speciālistu, jo katras koksnes prasības var atšķirties.