Pareiza mutes dobuma kopšana

Pareiza mutes dobuma kopšana – noderīgi padomi

Laba zobu un mutes dobuma veselība ir ne tikai vizuāli pievilcīga, bet, protams, arī ļoti svarīga funkcionālā ziņā. Pareiza mutes dobuma kopšana ir būtiska, lai nodrošinātu, ka mūsu zobi, smaganas un viss mutes dobums ir labā stāvoklī. Taču kas ir nepieciešams, lai saglabātu žilbinošu un veselīgu smaidu?

Jāsaka, ka mutes dobuma higiēna ir kas vairāk nekā tikai kariesa profilakse. Tā ir saistīta ar smaganu slimību novēršanu, zobu ilgmūžības nodrošināšanu, sliktas elpas novēršanu un pat noteiktu veselības problēmu, kas var rasties sliktas mutes dobuma veselības dēļ, novēršanu.

Pētījumi pat liecina par to, ka mūsu mutes dobuma veselība var atspoguļot visu mūsu ķermeņa veselību. Piemēram, smaganu slimības ir saistītas ar daudzām problēmām, piemēram, sirds slimībām, diabētu un priekšlaicīgām dzemdībām. Tāpēc nav pārspīlēti teikt, ka neliels ieguldījums mutes dobuma kopšanas rutīnā var ievērojami uzlabot vispārējo labsajūtu.

Šajā rakstā sniegsim padomus par to, kā norit pareiza mutes dobuma kopšana un kam jāpievērš īpaša uzmanība.

Tīriet zobus pareizi

Pirmkārt, tīrot zobus, ir ļoti svarīgi ievērot noteiktas zobu tīrīšanas tehnikas. Zobārsti parasti iesaka zobus tīrīt vismaz divas reizes dienā, vēlams no rīta un pirms gulētiešanas. Tas palīdz no zobiem noņemt katru dienu uzkrājamo aplikumu un baktērijas.

Kas attiecas uz tehniku, turiet birsti 45 grādu leņķī pret smaganām un veiciet īsus triepienus uz priekšu un atpakaļ. Esiet maigi, jo stingra zobu tīrīšana var graut emalju un kaitēt smaganām. Pārliecinieties, ka tīriet visas zobu virsmas – ārējo, iekšējo un košļājamo virsmu.

Arī zobu birstes izvēle ir svarīga. Parasti zobārsti iesaka izvēlēties zobu birsti ar mīkstiem sariņiem. Atcerieties, ka tā jānomaina ik pēc trim līdz četriem mēnešiem vai ātrāk, ja sari ir nodiluši.

Tāpat arī zobu pastas ir svarīgs mutes dobuma veselības aspekts. Ar fluorīdu un maigām abrazīvām vielām bagātināta zobu pasta stiprina zobu emalju, samazina kariesa veidošanās risku un palīdz noņemt aplikumu un virsmas traipus.

Izmantojiet zobu diegu katru dienu

Lai gan daudzi cilvēki regulāri tīra zobus ar zobu birsti, zobu diegs bieži tiek atstāts otrajā plānā. Tomēr zobu diegs var noņemt ēdiena daļiņas un baktēriju plēvītes, ko var izlaist, tīrot zobus tikai ar zobu birsti. Tāpēc izmantojiet zobu diegu reizi dienā.

Ļoti svarīga ir arī pareiza zobu diegu tīrīšanas tehnika. Lietojiet aptuveni 50cm garu diegu, cieši satveriet to starp īkšķiem un rādītājpirkstiem un viegli slidiniet to starp zobiem uz augšu un uz leju. Izlieciet diegu ap katra zoba pamatni, pārliecinoties, ka tas atrodas zem smaganu līnijas.

mutes dobuma kopšana

Mutes skalojamais līdzeklis ne tikai svaigai elpai

Mutes skalošanas līdzekļi var kalpot kā lielisks papildinājums zobu tīrīšanai ar zobu suku un zobu diegu. Tie palīdz samazināt aplikumu, atsvaidzina elpu un var palīdzēt iznīcināt kaitīgās baktērijas, kas varētu būt palikušas pēc zobu tīrīšanas.

Izvēlieties terapeitisku, nevis tikai kosmētisku mutes skalojamo līdzekli. Kosmētiskie skalošanas līdzekļi tikai maskē sliktu elpu, bet terapeitiskie satur aktīvās sastāvdaļas, kas iedarbojas uz zobu aplikumu, samazina zobakmens veidošanās ātrumu vai cīnās ar kaitīgajām baktērijām.

Dodieties uz regulārām zobu pārbaudēm

Pat ar nevainojamu mutes dobuma higiēnu ir svarīgi reizi sešos mēnešos apmeklēt zobārstu, lai veiktu profilaktisko pārbaudi un profesionālu tīrīšanu. Šie apmeklējumi var laikus atklāt potenciālās problēmas, piemēram, dobumus, smaganu slimības vai mutes dobuma vēzi.

Regulāra zobārsta vai zobu higiēnista tīrīšana palīdzēs likvidēt zobakmeni (sacietējušu zobu aplikumu), ar ko zobu tīrīšana ar zobu birstīti vai diegu mājas apstākļos vienkārši netiek galā.

Ievērojiet sabalansētu uzturu

Lietojiet sabalansētu uzturu, kurā ir daudz augļu, dārzeņu, liesu olbaltumvielu un pilngraudu produktu. Ierobežojiet cukurotus dzērienus un uzkodas, jo mutē baktērijas pārvērš cukuru skābēs, kas izraisa zobu bojāšanos.

Ja tomēr ļoti garšo dažādi saldumi un gardumi, izvēlieties veselīgas alternatīvas, piemēram, neapstrādātus dārzeņus, augļus vai tīru jogurtu. Pēc skābu vai cukurotu ēdienu lietošanas izskalojiet muti ar ūdeni.

Pareiza mutes dobuma kopšana

Rūpes par zobiem ir rūpes par jūsu veselību

Mutes veselība atspoguļo mūsu vispārējo veselību un labsajūtu. Tās nozīme ir daudz plašāka par mirdzoša smaida estētiku vai funkcionālo košļāšanas un runāšanas aspektu. Veselas mutes uzturēšana ir cieši saistīta ar vispārējās fiziskās veselības, garīgās labsajūtas un dzīves kvalitātes uzturēšanu.

Slikta mutes dobuma veselība izpaužas ne tikai kā kariesa veidošanās vai smaganu slimības. Tā var būt priekšvēstnesis nopietnākām veselības problēmām. Mutes dobuma stāvoklis var liecināt par sistēmiskām slimībām, piemēram, diabētu vai autoimūniem traucējumiem.

Protams, jāņem vērā arī sociālekonomiskais aspekts. Personām ar sliktu mutes dobuma veselību bieži vien ir lielākas zobu ārstēšanas izmaksas.

Tāpēc novēlam skaistu un veselīgu smaidu!

Ieskatieties mūsu rakstos par dažādiem citiem padomiem:

Lai veiksmīgi!