Motivācija strādāšanai no mājām

Pielāgojoties pašreizējai situācijai pasaulē, daudzi pārgājuši uz attālinātu darba iespēju, ja attiecīgie darba pienākumi un profesija to ļauj. Krasas izmaiņas ikdienas dzīvē ietver gan jaunus ieguvumus, gan izaicinājumus, ar kuriem jārēķinās, mainot darba vidi un dienas ritmu. Kā vides maiņa ietekmē produktivitāti un darbinieku motivāciju? 

Kas ir vislielākie izaicinājumi, kad darba iedzīve tiek pārcelta uz mājām un var ilgāk pagulēt, jo nav jāvelta laiks ceļam no mājām līdz darbam? 

Jauni izaicinājumi darbam no mājām

Lai gan ierastā vide mājās ir tik pazīstama, tā vairāk asociējas ar atpūtas un privāto zonu, pielāgojoties darba vajadzībām strādāt mājas, sanāk iepazīt pašam sevi no jauna, saskarties ar mazākiem vai lielākiem sarežģījumiem, kā arī meklēt motivāciju no jauna.

Nulab veiktā attālināto darbinieku aptauja liecina, ka “72% darbiniekiem nav īpaši piemērota vide darba vajadzībām mājās. Un 40% no darbiniekiem, kuri strādā no mājām, nav piemērotas galda virsmas.”

Pēc statistikas datiem un veiktajiem novērojumiem, ikvienam, sākot strādāt no mājām, ir izaicinājums:

  1. Piemērotas darba vietas izveide mājas apstākļos – ietver gan darba virsmu, nepieciešamo aprīkojumu, tehnoloģijas un arī pietiekamu brīvu vietu.

Pielāgošanās neierastiem darba apstākļiem var nozīmēt, ka jāmeklē jauni risinājumi, iespējams, jāpārkārto ierastais mēbeļu izvietojums.

Svarīgi, ka darba vieta var nodrošināt ar nepieciešamo aprīkojumu vai tehnoloģijām, lai netiktu ierobežots un kavēts darba process.

Lai cik ērti nebūtu gultā, daudz produktīvāka strādāšana būs atbilstošā darba vietā, padomājot par ērtu krēslu un pieteikamu apgaismojumu! Darba vide ietekmē arī iekšējo motivāciju.

Iekārtojot piemērotu darba vietu mājās, nedrīkst aizmirst par dienas plāna izveidošanu jeb drīzāk pielāgošanu, lai ilgā gulēšana un enerģijas zaudēšana nekļūst par ikdienu:

  1. Pilnvērtīgs dienas plāns – lai nezaudētu mundrumu, produktivitāti un neielaistos slinkumā, ko bieži vien rada mājīgā atmosfēra, svarīgi ietvert:
  •  laicīgu celšanos – disciplinē, veido motivāciju un noskaņo jaunam dienas sākumam;
  •  pilnvērtīgas brokastis un citas ēdienreizes – nodrošina ar enerģiju un apgādā organismu ar nepieciešamajām barības vielām;
  •  brīvo laiku pirms darba sākuma – velti laiku kam iedvesmojošam vai kādam no saviem hobijiem, piemēram, noskaties seriālu, palasi grāmatu vai uztaisi rīta treniņu;
  •  pātraukumus – 15-30 minūšu ilgas pauzes palīdz atpūsties un uzlabot darba produktivitāti, radošo domāšanu un stabilizē mentālo veselību;
  •  fiziskās aktivitātes – nodarbinot sevi mentāli, svarīgi saglabāt balansu ar fizisko slodzi – treniņu, garu pastaigu, skrējienu;
  •  laiku svaigā gaisā – pēc dienas pavadītas iekštelpās nepieciešams uzņemt skābekli un “izvēdināt galvu”.

Iekārtota darba vide un sakārtots dienas plāns iekļauj arī  saziņu un komunikāciju ar kolēģiem un vadītāju, lai nezaudētu komunikāciju, kas pastāvēja ierastajos darba apstākļos:

  1. Mazāka saskarsme ar cilvēkiem un netiešā komunikācija – pavadot visu dienu mājās, nesanāk tieši satikties ar kolēģiem vai citiem darbiniekiem. Lai uzturētu komunikāciju, ierosini darba devējam izveidot kopīgu komunicēšanas kanālu! Mūsdienu iespējas ietver dažādus veidus komunicēšanai attālināti, piemēram, Zoom, Slack, Google Meet, u.c. ( izvēlies ērtāko aplikāciju un uzzini par tām vairāk:  https://www.business.com/articles/9-most-effective-apps-for-internal-communication/ )
  1. Atteikties no kārdinājumiem darba laikā – līdzīgi kā darba telpās arī mājās nosaki sev darba grafiku, cik ilgi strādāsi, lai nesanāk tā, ka lielāko daļu laika velti izklaidei un mājas pienākumiem, nevis pilnvērtīgi veic darbu. Piemēram: 
  • ieslēdz telefonā lidojuma režīmu, lai nebūtu kārdinājums izmanot sociālos tīklus;
  • noliec nost TV pulti vai citu spēļu konsoli; 
  • datorā aizver papildus atvērtos logus ar online iepirkšanos, video vai seriālu;
  • aizstāj neveselīgos našķus ar veselīgām uzkodām (augļiem, riekstiem, utt.).

Nelieli sevis ierobežojumi palīdzēs fokusēties, saglabāt uzmanību un veicināt motivāciju arī mājas apstākļos.

Ieguvumi un iekšējā motivācija

Neskatoties uz visiem izaicinājumiem, darbs no mājām paver jaunas iespējas. Lai varētu novērtēt ieguvumus, nepieciešams skatīties ilgtermiņa perspektīvā un veidot pozitīvu iekšējo darba vidi arī mājās. 

  1. Augstāks produktivitātes līmenis

Ikgadējā aptaujā FlexJobs atklāja, ka “65% darbinieki, strādājot no mājām, nevis birojā, bija produktīvāki. Tas nav pārsteigums, jo, pielāgojot apkārtni, izvairoties no traucējošiem faktoriem darbavietā un novēršot domas no saspringuma, var labāk koncentrēties uz veicamajiem uzdevumiem.

Lielāka produktivitāte veicina gandarījuma sajūtu, radot iekšējo motivāciju strādāt ar pilnu atdevi arī mājas apstākļos.

  1. Rūpes par mentālo veselību

Pavadot vairāk laiku mājās, iespējams fokusēties arī uz savu pašsajūtu, sakārtot domas, mazināt stresu. Pēc FlexJobs statistikas datiem, “80% no darbiniekiem, kas strādā attālināti, novērtēja, ka, strādājot mājās, viņi piedzīvoja mazāk stresa, kas saistīts ar darbu.”

  1. Laika un naudas ietaupījums

Tas nav noslēpums, ka ceļā uz darbu aiziet laiks, kā arī finansiālie līdzekļi, gan braucot ar sabiedrisko transportu, gan automašīnu. Strādājot no mājām iespēja šo laiku pirms un pēc darba izmantot lietderīgi. Vēl lielisks veids, kā ietaupīt naudu – gatavot pusdienas mājās ierastās ārpus mājas ēdienreizes vietā. Tādā veidā var parupēties arī par veselību, pagatavojot pilnvērtīgu un veselīgu maltīti. 

Jauni darba apstākļi ir izaicinājums ikvienam, kas nav pieradis strādāt attālināti, taču, sakārtojot savu ikdienas dzīvi un pievēršot uzmanību mentālai un fiziskajai veselībai, iespējams uzlabot savu labsajūtu. Motivāciju var rast sabalansētas darba un privātās dzīves situācijā, kad apkārtējā vide ir motivējoša un darbu veicinoša. 
Vairāk par darbinieku motivāciju uzzini: https://www.efectio.com/lv/2021/02/24/ka-veicinat-darbinieku-motivaciju